Zielone ściany - harmonia formy i funkcji

Odwieczna potrzeba człowieka do obcowania z naturą oraz życie w ciągłym pośpiechu, który uniemożliwia poświęcenie czasu na pielęgnację roślin – to dwa problemy, na które architektura wnętrz znalazła jedno, wspólne rozwiązanie. Oprócz funkcji jakie ze sobą niesie, nie można odmówić mu smaku nowoczesnego designu. Mowa tu o… mchu! A dokładniej o chrobotku reniferowym, który tak naprawdę jest… porostem.

Chrobotek to materiał nietuzinkowy, bardzo efektowny, umożliwiający komponowanie całych ścian wewnętrznych pokrytych zielenią, pozytywnie wpływający na zdrowie.

O tych i wielu innych cechach tego designerskiego mchu w dalszej części artykułu.

Chrobotek reniferowy

Przypomina mech znany nam z polskich lasów. Głównie pochodzi  ze Skandynawii, bo to właśnie klimat rejonu północnej Europy szczególnie odpowiada chrobotkowi. Rośnie on również w Polsce, lecz znajduje się pod ochroną, dlatego producenci decydują się na import ze Skandynawii. Omawiany mech swą nazwę zawdzięcza, temu iż jest przysmakiem reniferów, stąd – chrobotek reniferowy.

Trwałość

Mylnie można sądzić, że jest to rozwiązanie zachowujące swoje walory tylko przez kilka sezonów. Chrobotek po zebraniu poddawany jest procesowi stabilizacji i impregnacji. Sprawia on, że mech przestaje się rozrastać, a staje się kompletnie niewymagającym pielęgnacji elementem mieszkania, biura, czy innej przestrzeni.

Chrobotka nie trzeba podlewać, ani przycinać. Do tego po zaimpregnowaniu staje się antystatyczny, czyli odpycha kurz. Jakby tego było mało chrobotek nie wymaga doświetlania światłem dziennym.

Funkcja we wnętrzu

Chrobotek nie tylko umożliwia kreowanie nowoczesnej formy wnętrz, ale jest też niezwykle funkcjonalny:
 • Dobrze rozprasza dźwięk. Może służyć jako panel akustyczny, w dużej otwartej przestrzeni narażonej na niesienie się dźwięku, czyli po prostu echo,
 • Oczyszcza powietrze, działa jako naturalny filtr powierza,
 • Nie osiada na nim kurz – jest to ważna informacja dla alergików, do tego warto dodać, że chrobotek nie uczula,
 • jest naturalnym miernikiem wilgotności – chrobotek pobiera wilgoć z powietrza, a najbardziej optymalna dla niego to 40-60%, jest to również najlepsza wilgotność dla funkcjonowania człowieka, dlatego po obserwacji zachowania chrobotka można dowiedzieć się np. czy w pomieszczeniu nie jest dla nas za sucho (wówczas chrobotek robi się bardziej sztywny, warto pomyśleć wówczas o nawilżaczu powietrza).
 • Kreowanie zielonej formy

  Chrobotek jest wdzięczy w obróbce. Możemy z niego tworzyć praktycznie dowolne kształty, obrazy, a nawet całe powierzchnie. Można nim pokryć ścianę, obraz lub panel dzielący dużą przestrzeń biurową na mniejsze obszary, do tego wyciszając przestrzeń akustycznie.

  Nowocześnie i pierwotnie

  Chrobotek powoli staje się powszechnie używany w tworzeniu nowoczesnych wnętrz. Świetnie odpowiada na pierwotną potrzebę człowieka do obcowania z naturą, szczególnie człowieka pędzącego, który nie ma czasu na podlewanie, czy zmianę ziemi w ulubionej roślince.

  A Wy co myślicie o chrobotku reniferowym? Odważylibyście się zastosować taki w swoich wnętrzach?

  Zdjęcia realizacji pochodzą ze strony: mechchrobotek.pl, która jest oficjalnym dystrybutorem Scandinavian Moss na Polskę, a także autorem fotografowanych realizacji.

   

  Autorem tekstu jest:

  ZOSTAW KOMENTARZ!

  Studio M kwadrat Magdalena Rybak © 2018-2020 /// WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE