Stół to symbol domu i domowego ogniska. To najważniejsze miejsce – serce domu. Przy nim cała rodzina zbiera się nie tylko na wspólne posiłki, ale także spędza razem czas rozmawiając, grając w gry planszowe lub snując wielkie plany (np. nad rozłożonym rzutem projektu wnętrz nowego domu 🙂 ). Stół musi być ergonomiczny, aby wygodnie zmieścił wszystkich do niego zasiadających, funkcjonalny, aby pasował do wnętrza, w którym stoi oraz piękny, aby zachęcał do korzystania.

POKAŻ MI SWÓJ IDEALNY STÓŁ...

… a powiem Ci kim jesteś. Na pewno każdy ma własną wizję idealnego stołu jadalnianego. Obecnie, nasz “idealny” i najczęściej wybierany w projektach to stół okrągły z możliwością rozłożenia. Przy okrągłym stole nikt nie zajmuje uprzywilejowanej “szczytowej” pozycji. Nie ma tu niewygodnych rogów stołu (przy których nikt nie chce zasiąść z racji starego przesądu o zostaniu “starą panną”). Do tego jest niezwykle wdzięczny w formie i wpasowuje się w każde, nawet najmniejsze wnętrze. Dzięki możliwości rozłożenia pomieści wszystkich gości i domowników.

Jednakże nie można ujmować stołom prostokątnym. Są one bowiem najpopularniejsze i mają największą rzeszę zwolenników. Projektanci stołów z powodzeniem spełniają wszystkie kryteria stołu idealnego dbając o jego najważniejsze aspekty. Ergonomię, funkcjonalność i piękno.

ILE NÓG MA STÓŁ?

Aby myśl: stół z powyłamywanymi nogami nie miała racji bytu, tradycyjne stoły z czterema nogami odchodzą powoli do lamusa. Teraz jedna centralnie położona noga lub para nóg wiodą prym i stanowią najważniejszy dekoracyjny element w formie stołu. Często są to misternie zaprojektowane konstrukcje, które nadają charakter całemu wnętrzu.  Całą gamę form nowoczesnych stołów można było zaobserwować na tegorocznych Targach Home Decor / Arena Design i Meble Polskie w Poznaniu (kliknij tutaj, aby przejść do naszej relacji z tych targów).

Targi Home Decor 2019 

Targi Home Decor 2019 

Z CZEGO JEST ZROBIONY STÓŁ?

Coraz częściej w stołach zostają połączone różne materiały. Na przykład nogi stołu są stalowe, a blat drewniany lub z kamienia. Takie połączenia pozwalają na kreowanie bardzo indywidualnych rozwiązań, gdzie z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. W razie czego są także firmy, które zrealizują stół nawet dla najbardziej wymagającego klienta, według jego własnych preferencji (zobacz Konfigurator u Hoom.co).

Najpopularniejszymi gatunkami drewna wykorzystywanymi do produkcji stołów są dąb i jesion. Blaty z litego drewna są niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia i… niepowtarzalne. Nie ma drugiej takiej samej deski, dlatego drewniane stoły są naprawdę wyjątkowe. Dodatkowo zastosowanie litego drewna pozwala w bardzo oryginalny sposób rozwiązać krawędzie stołu – nie muszą być one tradycyjne proste, lecz naturalne – zgodne z linią sęków.

 

Gdy zależy nam na eleganckim, ponadczasowym i szykownym efekcie warto rozważyć wybór stołu z kamiennym blatem. Prym wiodą marmury, szczególnie biały marmur Cararra i czarny Nero Marquina.

 

DODATKI DO STOŁU W JADALNI

Stół w jadalni nie byłby idealny i pełen, gdyby nie miał obok siebie dopasowanych wygodnych krzeseł i dekoracyjnego oświetlenia nad sobą. To wszystko razem tworzy całość, która ma potencjał bycia ulubioną częścią domu!

Wybór najlepszego dla nas stołu to nie tylko przyjemne, ale także trudne zadanie. Dobry stół to spory wydatek, ale jeśli dokładnie przemyślimy nasze potrzeby i oczekiwania mamy szansę mieć mebel, który będzie nam z powodzeniem służył przez długie lata.

Jaki jest Wasz idealny stół do jadalni? Jesteście za drewnianym czy kamiennym blatem? Koniecznie dajcie znać! 

Częścią każdego stołu jadalnego są też dodatki, dlatego zapraszamy Cię do przeczytania artykułu na ten temat na portalu Homebook.pl.

 

Autorem tekstu jest:

ZOSTAW KOMENTARZ!

Studio M kwadrat Magdalena Rybak © 2018-2020 /// WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE