Czy jest mi potrzebny architekt wnętrz?

Czy jest mi potrzebny architekt wnętrz? To jedno z wielu pytań, które coraz częściej pojawia się w głowach osób stających się świeżymi posiadaczami nowego mieszkania, budujących dom, przeprowadzających się lub planujących remont. Kolejne: ile to kosztuje? I czy mnie na niego stać? Fakty jednak są takie, że na zatrudnieniu architekta można jedynie zyskać, zarówno pieniądze, jak i czas, który przecież jest bezcenny.

Kiedy szukać architekta?

Najlepiej – jak najszybciej. Zgłosić się po projekt lub poradę można już w momencie samego wybierania projektu domu lub mieszkania u dewelopera. Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, architekt, po rozpoznaniu potrzeb klienta, pomoże dobrać idealne lokum, tak, aby w przyszłości dom współtworzył z zamieszkującą go rodziną jak najlepszą całość. Poza tym, fachowe oko szybciej dostrzeże mankamenty danego układu funkcjonalnego lub proponowanych przez dewelopera rozwiązań, co pomoże uniknąć przebudowy czy burzenia ścian i innych dużych, kosztownych zmian w przyszłości.

Im bardziej zaawansowana jest budowa, tym więcej kosztuje wprowadzanie zmian. Jednak z punktu widzenia przyszłego użytkowania i funkcjonalności, zawsze warto dobre zmiany wprowadzać. Wszak ostatecznie najdroższą (i najbardziej uciążliwą) opcją pozostaje remont – tego, co przeszkadza, co się nie sprawdziło w aktualnym miejscu zamieszkania lub… już nam się nie podoba, bo zrobiliśmy to pod wpływem impulsu.

Rola architekta wnętrz już na etapie budowy domu czy mieszkania, nie ogranicza się jedynie do przesuwania i burzenia ścian. To także najlepszy moment na korektę projektu elektryki (deweloperzy proponują zazwyczaj jedynie jeden, centralnie umieszczony punkt oświetleniowy w pomieszczeniu, a takie rozwiązanie jest po prostu najczęściej niepraktyczne i nielogiczne) czy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dodatkowo czas budowy może być poświęcony na realizację projektu koncepcyjnego, a to przyśpieszy proces realizacji wnętrza.

O co chodzi z tą oszczędnością czasu?

O ile dla jednych urządzanie własnego M, jawi się jako wielka przyjemność, o tyle dla pozostałych (i tych pierwszych w miarę upływającego czasu) to proces czasochłonny i przypominający błądzenie we mgle. Nieprawdą jest, że nie mamy żadnego wpływu na wygląd naszego mieszkania! Tak naprawdę żaden projekt wnętrz nie powstaje bez wskazówek klientów na temat tego co im się podoba i jakie mają potrzeby. Zadaniem architekta wnętrz jest pogodzenie wizji i potrzeb wszystkich współmieszkańców, przeniesienie ich na projekt oraz urzeczywistnienie w postaci dobrze zaprojektowanych wnętrz. Mając do wyboru propozycje konkretnych rozwiązań projektowych, dopasowane do nas samych, łatwiej jest podejmować ostateczną decyzję i odczuwać potem satysfakcję z „kompletności” urządzonego mieszkania.

Dobry architekt ma bieżącą orientację w ofertach rynku mebli, wyposażenia i materiałów wykończeniowych – więc klient, poprzez architekta, ma dostęp do szerokiej gamy produktów oraz eliminuje proces ich żmudnego szukania.

Samo wykańczanie domu czy mieszkania, pod nadzorem architekta wnętrz jest o wiele szybsze i korzystniejsze niż bez jego pomocy. Ekipa remontowa pracuje efektywniej i lepiej, dzięki dokładnym projektom wykonawczym zapewnionym przez architekta. Poza tym możemy uniknąć zbędnych wydatków jakie tworzą się, gdy kupimy za dużo jakiegoś materiału lub problemów, gdy kupimy go… za mało.

Wielka rola wizualizacji i modelu 3D.

Nie każdy został obdarzony umiejętnością wyobraźni przestrzennej, dlatego dla niektórych rzut pozostaje jedynie zbiorem kresek na papierze. Stworzenie przez architekta dokładnego modelu 3d mieszkania, a następnie wizualizacji każdego z projektowanych pomieszczeń – czyli dosłownie zrobienie zdjęć „z przyszłości”, umożliwia dokładne obejrzenie projektu jeszcze przed jego rzeczywistą realizacją. Dzięki temu, możemy uniknąć wszelkich przypadkowych błędów oraz pomyłek, ale i tego, że jakiś element projektu nie spodoba się klientowi.

Cena!

Warto mieć na uwadze, że zatrudnienie architekta do opracowania projektu wnętrz stanowi jedynie około 1% (!!!) kwoty całej inwestycji, jaką jest zakup mieszkania czy planowanie budowy domu i wykończenie ich, a gwarantuje udaną realizację pięknych i funkcjonalnych wnętrz oraz zaoszczędzenie inwestorowi czasu i stresu.

Jeśli znasz już odpowiedź na pytanie „czy jest mi potrzebny architekt wnętrz?”
Kliknij i wybierz projekt idealny dla siebie!

Z przyjemnością zaprojektujemy Twoje wymarzone wnętrze!

Masz pytania? Napisz do nas! Chętnie porozmawiamy o Twojej wizji i razem stworzymy wnętrze, które pokochasz.