Projekt łazienki – Funkcjonalny prysznic – Co możesz zrobić lepiej? Część 1

Podczas pisania tego artykułu i dogłębnej analizy kwestii funkcjonalności prysznica w projekcie łazienki, zdaliśmy sobie sprawę z ilości problemów do rozwiązania i opcji do wyboru! Efektem tego jest bardzo obszerny artykuł, który opublikujemy w dwóch częściach. Zapraszamy do lektury części pierwszej!

W wielu mieszkaniach rozmiary łazienki nie pozwalają na zastosowanie w niej wanny, nawet niewielkiej. Właśnie z tego powodu dużo częstszym wyborem jest prysznic. Niektórzy stawiają na prysznic także w dużych łazienkach, ponieważ uważają go za o wiele praktyczniejszy od wanny. Rzeczywiście – niektórzy wykazują, że zużywamy mniej wody podczas brania prysznica niż podczas kąpieli w wannie.

Warto, aby strefa prysznica, z której korzystamy na co dzień, była zaplanowana maksymalnie funkcjonalnie. Mimo, że mówimy o powierzchni która zazwyczaj nie przekracza 1 m2 to ilość decyzji, które musimy podjąć przy realizacji prysznica jest bardzo duża.

W tym artykule poruszymy problemy dotyczące rozwiązań funkcjonalnych przy projektowaniu prysznica oraz opowiemy jak w łatwy sposób uczynić naszą łazienkę bardziej funkcjonalną. Możliwości jest sporo zatem zapraszamy do lektury!

Jaki kształt i rozmiar prysznica wybrać?

Jeśli chodzi o rozmiar prysznica, przede wszystkim zależy to od ilości dostępnego miejsca. Jasne jest, że im mniejsza łazienka tym mniejszy będzie prysznic. Warto jednak pamiętać, że kwadratowy kształt prysznica to nie jedyne rozwiązanie! 

W bardzo małych łazienkach świetnie sprawdzą się kabiny asymetryczne lub zaokrąglone. Pozwalają one zaoszczędzić trochę miejsca, a dzięki zastosowaniu dodatkowo drzwi przesuwanych stają się zupełnie bezkolizyjne. Interesująca formą są kabiny prysznicowe prostokątne. Często klasyczna kabina 90×90 cm jest zbyt szeroka do naszej łazienki, ale już 80×100 cm bardzo dobrze się wpasuje.

W łazienkach, gdzie mamy różne uskoki, skosy czy nieregularne ściany mamy dwa rozwiązania: skorzystać z nowości rynkowych czyli: brodzików konglomeratowych docinanych na wymiar lub kabin prysznicowych przygotowywanych w konfiguratorze pod konkretne potrzeby, ale o tym powiemy więcej w punktach poniżej.

Czy styl kabiny prysznicowej ma znaczenie?

Decydując się na łazienkę z prysznicem, staje się on jednym z najważniejszych elementów jej wyposażenia. Tym bardziej, to w jakim stylu zrobimy naszą kabinę, wpłynie na cały charakter wnętrza!

Obecnie producenci oferują całą gamę możliwości indywidualizacji wyglądu kabiny prysznicowej. Możemy wybrać kolor okuć – zawiasów, prowadnic itp. Niegdyś do wyboru mieliśmy tylko klasyczny chrom, przez co wiele łazienek wyglądało podobnie. Aktualnie do wyboru mamy m.in. chrom, złoto, czerń, biel – każde z tych wykończeń nada inny charakter kabinie. Chociażby, dla przykładu złoto sprawdzi się w łazienkach w stylu modern classic czy art deco, czerń będzie świetnie wyglądała w łazience industrialnej, natomiast biel doskonale wpisze się w nurt minimalistyczny.

Różne wykończenie dotyczy także samego szklenia. Oprócz tradycyjnej przezroczystej szyby, możemy zdecydować się na szkło dymione, mleczne, a nawet na lustro weneckie. Interesującym rozwiązaniem są także szprosy, czyli element ściśle nawiązujący do trendu industrialnego, dzięki czemu kabina wygląda jak loftowa ścianka. Co ciekawe, dla wygody użytkowania, szprosy nie są elementem konstrukcyjnym – metalowym, a jedynie dekoracją namalowaną farbą ceramiczną po zewnętrznej stronie kabiny. To rozwiązanie, na które wpadli producenci kabin jest niezwykle praktyczne – możemy cieszyć się loftową kabiną, nie martwiąc się o dodatkowe problemy ze sprzątaniem szyb.

Drzwi w kabinie prysznicowej

Główną różnicą między kabinami jest rodzaj drzwi. Mogą to być drzwi przesuwne (na rolkach), rozwierane, wahadłowe lub możemy całkowicie zrezygnować z drzwi (kabiny walk-in). Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, o których krótko opowiemy.

Drzwi przesuwne w kabinie prysznicowej zdadzą egzamin w łazienkach o małej powierzchni. Dzięki temu rozwiązaniu drzwi, otwierając się, nie zabierają dodatkowej powierzchni i nie wchodzą w kolizje z wyposażeniem łazienki. Największą wadą tego rozwiązania jest kwestia utrzymania czystości. System drzwi przesuwanych składa się z wielu elementów (rolek, listew prowadzących itd.) przez co tworzą się małe zakamarki i miejsca do gromadzenia wilgoci, która nieusunięta doprowadzi do rozwoju pleśni i grzybów.

Drzwi rozwierane i wahadłowe (otwierane zarówno do wewnątrz i na zewnątrz) są prostsze w swej budowie, niż drzwi przesuwne. Sprawia to, że utrzymanie czystości jest dużo prostsze. I tutaj w opozycji do drzwi przesuwanych, drzwi rozwierane otwierane na zewnątrz potrzebują wolnej przestrzeni na otworzenie się, co jest ograniczeniem w ustawieniu wyposażenia w małej łazience. Oczywiście alternatywą mogą być drzwi wahadłowe lub rozwierane otwierane do wewnątrz – ale należy pamiętać, aby takie drzwi po otwarciu do wnętrza kabiny, nie kolidowały z baterią prysznicową. 

Kabina prysznicowa bez drzwi, czyli tak zwany walk-in to obecnie jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Jeśli w naszej łazience nie chcemy dzielić przestrzeni kabiną prysznicową, możemy zastosować pojedynczą ściankę szklaną. Jest to rozwiązanie, w którym chronimy łazienkę przed zachlapaniem wodą oddzielając natrysk pionową przegrodą, a jednocześnie zaznaczamy subtelnie strefę prysznica. 

Drzwi WNĘKOWE DO PRYSZNICA

Warto wiedzieć, że mamy jeszcze możliwość zastosowania drzwi, ale „bez kabiny”. Chodzi o sytuację kiedy możemy wydzielić przestrzeń prysznica z trzech stron ścianą. Najczęściej możemy sobie na to pozwolić w domach jednorodzinnych, ponieważ tam możemy zaplanować taki prysznic na etapie planowania ścian działowych. Oczywiście taka kabina może z powodzeniem pozostać bez żadnego zamknięcia, jednakże jeśli chcemy mimo wszystko móc zamykać „kabinę”, mamy wtedy opcję wykorzystania tzw. drzwi wnękowych. Często pojawiają się one w wariancie zarówno rozwieranym jak i przesuwanym.

Niski brodzik czy odpływ liniowy?

W ostatnich latach klasyczne wysokie brodziki straciły na popularności na rzecz brodzików niskich oraz… ich braku. Obecnie brodziki wysokie stosuje się tam, gdzie inne rozwiązania są utrudnione, czyli w przypadku, gdy rura kanalizacyjna ma duży dystans do pokonania lub z jakiś przyczyn nie możemy wkuwać się głęboko w posadzkę, aby umieścić w niej syfon. Najczęściej takie sytuacje spotykamy w łazienkach remontowanych, w starych budynkach i mieszkaniach z rynku wtórnego. 

Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, Inwestorzy chętniej skłaniają się do brodzików niskich lub pryszniców bez brodzika, z odpływem linowym. Jeśli chodzi o brodziki niskie najczęściej mają one od 3 do 5 cm wysokości, co jest niewielką wartością w porównaniu do standardowych brodzików, których średnia wysokość to około 18 cm. Większość brodzików na rynku wykonana jest z akrylu, który jest lekkim materiałem. Coraz częściej możemy jednak spotkać brodziki konglomeratowe, które są trwalsze, szlachetniejsze w wyglądzie i prezentują szeroką paletę barw oraz struktur np. imitacje kamienia. Dodatkowo, tak jak wspominaliśmy wcześniej, są producenci, którzy swoje brodziki konglomeratowe docinają na wymiar i dostosowują go do różnego układu ścianek!

W przypadku prysznica bez brodzika mamy zupełną dowolność co do sposobu wykończenia posadzki. Pamiętać jednak musimy o ważnych kwestiach przygotowania pomieszczenia pod prysznic z odpływem liniowym. Bez tego nie ma mowy o funkcjonalnej łazience! Przede wszystkim należy mieć na uwadze przygotowanie spadków w posadzce o nachyleniu co najmniej 2% w stronę odpływu liniowego, który jest nieodłączną częścią poprawnego działania tego rozwiązania. Odpływ linowy może być podłogowy lub ścienny, a jego montaż wiąże się z rozkuciem wierzchniej wylewki posadzki lub części ściany, po to by ukryć odpływ wraz syfonem w warstwach posadzkowych. W przypadku użycia ogrzewania podłogowego w łazience należy pamiętać, aby nie wykonywać go w promieniu około 50 cm od odpływu linowego. Syfon w odpływie linowym jest bardzo płytki i przez ogrzewanie go możemy doprowadzić do szybszego wyschnięcia wody w syfonie, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z sieci kanalizacyjnej.

JAKI odpływ liniowy?

Odpływy liniowe mogą być różnorakie. Najczęściej wybiera się odpływ z rusztem pod płytki, ponieważ jest to rozwiązanie, naszym zdaniem, najbardziej estetyczne i w takiej opcji, odpływ jest praktycznie niewidoczny. Jednak producenci mają w swoich ofertach różne warianty i propozycje wykończenia odpływu liniowego, warto więc zajrzeć do katalogu, przed podjęciem ostatecznej decyzji. Ponadto ważnymi parametrem są: długość odpływu, przepustowość syfonu i materiał z jakiego jest wykonany. Jednakże te parametry zawsze dobierane są indywidualnie pod konkretny projekt, więc ciężko byłoby streścić je w krótkim akapicie. Jeśli nie jesteście pewni jaki odpływ liniowy będzie najlepszy do Waszej łazienki, pamiętajcie, że możecie doradzić się u producenta lub w salonie łazienkowym.

Ciekawostka: jeśli remontujesz łazienkę, nie masz możliwości wkucia odpływu w posadzkę lub nie chcesz tego robić, a chciałbyś mieć odpływ liniowy, zawsze możesz wykonać podest. Dzięki podwyższeniu poziomu prysznica, bez problemu połączysz odpływ liniowy z istniejącym odpływem kanalizacji i uzyskasz zamierzony efekt. To rozwiązanie może nie jest doskonałe, ale wyznajemy zasadę, że niektóre wady warto przekuć zamierzenie w atut. 🙂

Istotnie, co możemy zauważyć – o wiele więcej „problemów” jest przy wyborze prysznica z odpływem liniowym. Aktualnie jednak jest to tak popularne rozwiązanie, że wszystkie ważne kwestie, o których pisaliśmy powyżej, można szybko rozwiązać. Poza tym, brak brodzika to duże ułatwienie podczas sprzątania oraz wygoda korzystania. Dlatego warto zestawić wszystkie za i przeciw i wybrać najlepszą opcję dla siebie.

prysznic w projekcie łazienki – koniec części 1

To, o czym zdążyliśmy opowiedzieć na temat funkcjonalności prysznica w projekcie łazienki to dopiero wierzchołek góry lodowej. Zagadnień nad którymi trzeba się zastanowić jest o wiele więcej, dlatego zapraszamy do lektury drugiej części tego artykułu, do której link zamieściliśmy poniżej. W niej dowiecie się więcej na temat:

  • baterii podtynkowych,
  • sposobów przechowywania kosmetyków pod prysznicem,
  • dekoracyjnym oświetleniu LED prysznica,
  • materiałach wykończeniowych innych niż płytki, które możemy użyć pod prysznicem.

A może to Ty potrzebujesz nowej funkcjonalnej łazienki? Jeśli tak, to zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą projektową.

NASZA OFERTA PROJEKTOWA

Z przyjemnością zaprojektujemy Twoje wymarzone wnętrze!

Masz pytania? Napisz do nas! Chętnie porozmawiamy o Twojej wizji i razem stworzymy wnętrze, które pokochasz.