Projekt łazienki – Funkcjonalny prysznic – Co możesz zrobić lepiej? Część 2

Prysznic w łazience – część 2

Projekt łazienki z prysznicem kryje w sobie więcej zagadnień niż na pozór się to wydaje. Zapraszamy do lektury drugiej części naszego artykułu na ten temat, w której opowiemy nieco o :

  • bateriach prysznicowych,
  • sposobach przechowywania kosmetyków pod prysznicem,
  • dekoracyjnym oświetleniu strefy prysznica,
  • materiałach wykończeniowych innych niż płytki, które możemy użyć pod prysznicem.

Zapraszamy także do odwiedzenia strony z pierwszą częścią artykułu, w której omawiamy:

  • kształt i rozmiar kabiny,
  • rodzaj drzwi w kabinie prysznicowej,
  • rodzaje brodzików i odpływy liniowe.

BATERIE NATYNKOWE I PODTYNKOWE – RÓŻNICE

Przy doborze baterii prysznicowych musimy zdecydować przede wszystkim między bateriami natynkowymi oraz podtynkowymi. Te drugie zyskują na popularności, dzięki ich subtelności i ukryciu w ścianie części instalacji. Wybór ten powinien paść na samym początku prac wykończeniowych.

Wybierając baterię prysznicową natynkową mamy do wyboru: wersję z drążkiem – dzięki czemu możemy dowolnie regulować wysokość uchwytu na słuchawkę, oraz wersję z uchwytami ściennymi. Fajnym tipem jest zamontowanie dwóch uchwytów: standardowo na wysokości baterii i wyżej! Dzięki czemu można wygodnie wziąć prysznic, nie posiadając deszczownicy. Oczywiście baterie natynkowe także występują z deszczownicą. Ten rodzaj baterii jest najpopularniejszy, najprostszy w montażu i obecnie…. najtańszy.

O ile baterie natynkowe są powszechnie znane i można je zastosować w każdej łazience, to baterie podtynkowe wymagają wcześniejszego przygotowania i nie nadadzą się do każdego wnętrza. Przez to, że część instalacji jest ukryta w ścianie nie należy oszczędzać na tym rozwiązaniu, gdyż w przypadku awarii jesteśmy zmuszeni do demontażu baterii, a w ciężkich przypadkach nawet do skucia płytek wokół baterii, aby móc ją wymienić. 

Aby zamontować baterię podtynkową potrzebujemy wolnej przestrzeni, najczęściej około 10 cm głębokości (pamiętaj, aby zawsze sprawdzić ile miejsca potrzebuje Twoja bateria podtynkowa!). Jeśli podejście wody dla prysznica, mamy na ścianie murowanej, która nie jest nośna, możemy w niektórych sytuacjach zamontować baterię podtynkową bezpośrednio, poprzez wkucie jej w ścianę. Często jednak, mamy do czynienia z sytuacją, że ściana za prysznicem jest żelbetowa. Wtedy nie mamy możliwości wkucia w ścianę baterii podtynkowej. Jeśli chcemy mimo to zastosować baterię podtynkową, to jedynym wyjściem jest postawienie lekkiej przedścianki z wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych i umieszczenie baterii podtynkowej w tak przygotowanej ściance. To rozwiązanie jest zresztą najbardziej popularne i stosujemy je nawet w sytuacji, gdy potencjalnie nie ma potrzeby wykonania przedścianki. Wszystko dlatego, że tę przestrzeń możemy dodatkowo praktycznie zagospodarować, ale o tym w dalszej części artykułu!

Przy bateriach podtynkowych mamy do wyboru kilka rozwiązań. Należy pamiętać, że każda część prysznica: deszczownica, słuchawka, dysze, będzie oddzielnym elementem na ścianie. Ilość wybranych „wyjść” wody w baterii decyduje o tym, jaką baterię podtynkową musimy wybrać. Dla przykładu: wybierając zestaw deszczownica+słuchawka musimy wybrać baterię podtynkową dwufunkcyjną, a wybierając samą deszczownicę wystarczy bateria podtynkowa jednofunkcyjna.

JAKĄ BATERIĘ PRYSZNICOWĄ WYBRAĆ?

Oprócz sposobu montażu baterie możemy podzielić także na specyfikę działania i tak możemy wyróżnić:

  • bateria z mieszaczem (mieszaczowe) – bateria z jedną gałką/kurkiem; poprzez obracanie możemy zmieniać dowolnie temperaturę wody. Te baterie macie zapewne w swojej kuchni przy zlewie lub w łazience przy umywalce.
  • baterie dwuuchwytowe – baterie mniej popularne, ale na pewno dobrze znane fanom stylu retro, ponieważ często są stylizowane i pasują do łazienek o takim klimacie; w tej baterii woda ciepła i zimna mają swoje oddzielne kurki.
  • baterie z termostatem (termostatyczne) – baterie z, jak sama nazwa mówi, wbudowanym termostatem. Dzięki niemu woda, będzie o konkretnej wybranej temperaturze, najczęściej temperatura wyjściowa to 38 stopni Celsjusza.

Każda z wymienionych powyżej wystąpi zarówno w wersji natynkowej jak i podtynkowej.

Oczywiście, podobnie jak okucia kabiny prysznicowej, baterie prysznicowe możemy wybierać spośród różnych wersji kolorystycznych. Nie są już niczym nowym baterie czarne, złote, miedziane czy białe. Jesteśmy ciekawi jakie nowe kolory staną się popularne w przyszłości 🙂 Najczęstszą praktyką jest dobieranie koloru baterii do koloru okuć kabiny,  jednakże nie jest to żadną regułą, a my sami mieszamy czasem kolory, np. złote okucia kabiny i czarna bateria prysznicowa

Gdzie schować kosmetyki pod prysznicem?

Trzymanie kosmetyków na brodziku czy na podłodze prysznica nie jest praktyczne. Kosmetyki często się przewracają, musimy się po nie schylać, a przez to, że wokół gromadzi się woda mamy utrudnione sprzątanie kabiny. Warto zagospodarować konkretne miejsce na przechowywanie kosmetyków pod prysznicem

W sytuacji, gdy decydujemy się na baterię podtynkową i jej montaż w przedściance, mamy idealne warunki, aby  zaplanować wygodne wnęki! Pamiętaj, że należy to ustalić przed budowaniem ścianki, ponieważ należy ją odpowiednio ukształtować. Nasi Inwestorzy nie muszą się o to martwić, ponieważ ekipa wykończeniowa dostaje dokładnie przygotowane rysunki, dzięki czemu wnęki estetycznie pokrywają się z układem fug i płytek. Wnęki warto robić na całą głębokość ścianki, natomiast ich szerokość i wysokość zależy od preferencji własnych. Warto po prostu sprawdzić jak duże są kosmetyki, których używamy na co dzień, w końcu mówimy tutaj o rozwiązaniu maksymalnie praktycznym. Wnęki możemy wykończyć  dwojako – tymi samymi płytkami co na reszcie ściany lub w zupełnie inny sposób – jako akcent kolorystyczny.

Jeśli nie budujemy w naszej łazience przedścianki, a mimo wszystko chcemy mieć wygodny prysznic, to rozwiązaniem są nowoczesne i dobrze wykonane półeczki prysznicowe. Takie i inne akcesoria łazienkowe, znajdziecie w sklepie Dabstory. Ich prosta i elegancka forma sprawia, że pasują niemal do każdej łazienki. Jeśli chodzi o półki prysznicowe to mamy do wyboru dwie standardowe długości: 40 i 60 cm, ale bez problemu zamówisz półkę w dowolnym rozmiarze. Dzięki perforacjach na dnie półki, woda będzie swobodnie spływać, co z pewnością ułatwi i przyśpieszy sprzątanie.

Zobacz koniecznie pozostałe akcesoria łazienkowe ze sklepu Dabstory. Możesz dobrać haczyki na ręcznik, uchwyt na papier toaletowy czy szczotkę do wc z tej samej serii, dzięki czemu łazienka będzie miała spójny i dopasowany wygląd. Sklep Dabstory specjalnie dla Was przygotował rabat 10%, który otrzymacie klikając w guzik poniżej.

Oświetlenie dekoracyjne pod prysznicem

Odpowiednie oświetlenie potrafi nadać charakter każdej przestrzeni i dotyczy to oczywiście również łazienki. Dobrym pomysłem jest użycie dekoracyjnych taśm LED. Już na etapie projektu należy je przewidzieć i zaznaczyć w planie instalacji elektrycznej. Listwy LED najczęściej ukrywa się za krawędzią sufitu podwieszanego nad prysznicem lub we wnękach przygotowanych na kosmetyki. Należy pamiętać o podstawowej zasadzie, aby listwa ledowa użyta pod prysznicem miałaklasę zabezpieczenia co najmniej IP65, dzięki czemu będzie ona odporna na działanie chlapiącej na nią wody i pary wodnej.

Równie popularne staje się stosowanie oświetlenia bezpośrednio nad kabiną w postaci lampy wiszącej lub plafonu, lecz i w tym przypadku musimy pamiętać o odpowiednim parametrze IP lampy.

Płytki pod prysznicem? Nie zawsze!

Warto zaznaczyć, że płytki to nie jedyna forma wykończenia ścian pod prysznicem. Producenci prześcigają się w tworzeniu materiałów dekoracyjnych wodoodpornych, które moglibyśmy bez obaw zastosować pod prysznicem. Przykładem są tapety zabezpieczone przed działaniem wody. Jeśli chodzi o ich wzornictwo nie mamy ograniczeń podobnie jak w przypadku tradycyjnych tapet. Ich atutem jest materiał, z którego są wykonane, a który czynie je kompletnie odpornymi na działanie wody.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest beton architektoniczny, który odpowiednio zaimpregnowany, może być zastosowany pod prysznicem.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych tapet i trendów jakimi podąża ten materiał zapraszamy do lektury naszego artykułu na ten temat:

Mała powierzchnia, wiele rozwiązań

Tak jak widzicie prysznic, choć przeważnie zajmuje niewiele miejsca, to ilość decyzji, które musimy podjąć przy jego projektowaniu jest ogromna! Choć temat jest obszerny mamy nadzieję, że udało się nam go Wam przybliżyć. Jeśli chcecie abyśmy zaprojektowali dla Was wymarzoną łazienkę, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą projektową:

NASZA OFERTA PROJEKTOWA

Z przyjemnością zaprojektujemy Twoje wymarzone wnętrze!

Masz pytania? Napisz do nas! Chętnie porozmawiamy o Twojej wizji i razem stworzymy wnętrze, które pokochasz.