wąska kuchnia / architektura wnętrz / projektowanie kuchni / kuchnia w bloku

PROJEKT 2019 | REALIZACJA 2019 | INOWROCŁAW

WĄSKA KUCHNIA W BLOKU - MAŁO MIEJSCA, WIELE MOŻLIWOŚCI

Nie zawsze dysponujemy metrażem, który daje nam pełną swobodę w kreowaniu przestrzeni. W przypadkach, gdy miejsce jest ograniczone warto poprosić o pomoc architekta wnętrz, aby w pełni efektownie wykorzystać przestrzeń. Tematem tego projektu jest jasna wąska kuchnia w bloku. Zapraszamy Cię do zapoznania się z wizualizacjami oraz naszymi przemyśleniami.

Oprócz niewielkiej powierzchni, głównym minusem tego wnętrza było… okno. Jego niestandardowo (jak na kuchnię) niska wysokość parapetu spowodowała, że wykonanie blatu kuchennego na jego poziomie byłoby rozwiązaniem nieergonomicznym. Poza tym szerokość okna powodowała, że ciąg szafek kuchennych nie mógł być tej samej głębokości na całej linii. Stąd pomysł na przejście płytkich drewnianych szafek górnych w wąski słupek zlicowany z krawędzią otworu okiennego. Dzięki takiemu rozwiązaniu przestrzeń w kuchni została wykorzystana maksymalnie.

Wąska kuchnia - szerokie odbicia

Aby możliwie optycznie powiększyć wąską kuchnię, zdecydowaliśmy się na utrzymanie projektu wnętrza w bielach z domieszką jasnego beżowego drewna. Do wykończenia fartucha użyliśmy geometrycznych płytek 3D o bardzo refleksyjnej powierzchni, które odbijają światło w wielu kierunkach. Powstałe refleksy świetlne sprawiają, że pomieszczenie wydaje się szersze i bardziej przestrzenne.

Na podłodze także pojawiły się płytki na wysoki połysk. Ten sam model płytek został położony w pozostałej części mieszkania, dzięki czemu nie tworzą się progi i mamy wrażenie ciągłości wnętrz.

Czarne dodatki w białeJ kuchni

Aby wnętrze nie było w pełni minimalistyczne, zdecydowaliśmy się na czarne dodatki w postaci zlewu, baterii, piekarnika, płyty grzewczej, opraw oświetleniowych, a także czarnych nóg krzesła. Całą monochromatyczną kompozycję przełamuje wykończenie szafek jasnobeżowym drewnem. Nadaje to prostej przestrzeni dużo ciepła.

Pod oknem zaprojektowaliśmy skrzynię-siedzisko. Stanowi ono dodatkowe miejsce do przechowywania, dzięki ukrytym szafkom, a dzięki poduszkom będzie dodatkowo pełnił funkcję dekoracyjną. 

Zieleń i doświetlenie w kuchni

Tak jak już wspomnieliśmy, uzyskaliśmy optyczne poszerzenie przestrzeni poprzez skupienie się na jasnych barwach w wykończeniu wnętrza tej wąskiej kuchni. Dopełnieniem tego jest doświetlenie przestrzeni poprzez maksymalne odsłonienie okna oraz dodanie oświetlenia w postaci reflektorów kierunkowych, które możemy nakierować na różne miejsca w kuchni. Drobne detale w postaci niewielkiej zieleni doniczkowej w oknie sprawiają, że wnętrze nie jest surowe. 

W kuchni, mimo ograniczonego miejsca wstawiono niewielki stół. Zdecydowaliśmy się na mały okrągły stół, gdyż takie sprawdzają się najlepiej na ograniczonej przestrzeni. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak dobrać idealny stół do jadalni zapraszamy do przeczytania naszego artykułu na ten temat. Aby przejść do artykułu KLIKNIJ TUTAJ.

jasna wąska kuchnia w bloku