TAPETY - niedawno zło konieczne, dziś elegancki akcent

Moda na minimalistyczne pastelowe wnętrza, często inspirowane skandynawskimi nie może trwać wiecznie. W jakim kierunku ruszą trendy? Ciężko jednoznacznie powiedzieć,  lecz rosnąca popularność niektórych z elementów wystroju może być jakąś wskazówką.

Zdecydowanie w ostatnim czasie na popularności zyskują ciemne kolory, duże printy oraz wzorzyste tapety. Odrodzenie tych ostatnich połączone z nowatorskimi  płóciennymi fakturami oraz bardzo artystycznymi wzorami może być kierunkiem w jakim idą nowoczesne wnętrza.

NURTY W NOWOCZESNYCH TAPETACH

Do jeszcze niedawna tapeta była kojarzona z pawlaczem i meblościanką u cioci w bloku z wielkiej płyty. Dziś jakość produktów oraz duże przywiązanie uwagi do wzornictwa spowodowało powrót tapet na salony…   a także kuchnie, sypialnie oraz wnętrza usługowe.

Możemy wyróżnić kilka dominujących nurtów we wzornictwie nowoczesnych tapet.

  • kwieciste, tropikalne, florystyczne – nawiązujące bezpośrednio do natury, wzory tutaj rzadko posługują się powtarzalnością, są rodzajem obrazu ściennego. Świetnie nadają się do nadania romantycznej atmosfery sypialni, czy ciekawego akcentu przełamującego elegancję salonu
  • geometryczne – proste, o dużym uporządkowaniu, niekiedy przypominające kubistyczne obrazy. Opcja zdecydowanie elegancka, i bardzo uniwersalna. Będzie dobrze wyglądać w każdym pokoju
  • tapety 3D – często jak powyższe bazują na geometrycznych wzorach, lecz w przypadku tapet 3D uzyskujemy efekt iluzji optycznej. W przypadku tych tapet odradzamy wykonanie na więcej niż jednej ścianie. W końcu nikt nie chce dostać zawrotów głowy
  • mural – tapety nawiązujące formą do współczesnej sztuki muralu. To coś dla wszystkich lubiących podziwiać street-art
  • fototapety – nie trzeba tutaj niczego tłumaczyć. Tapeta w postacie zdjęcia bardzo wysokiej rozdzielczości. Dzięki obecnej technologii możemy uzyskać wielkoformatową fotografię bez straty jakości, jednakże trzeba tu uważać na tapety tworzone na podstawie zdjęć o zbyt niskiej rozdzielczości. Możemy na niech czasem zobaczyć negatywny efekt w postaci „pikselowania”, 

TAPETY - CO MOGĘ ZROBIĆ NIE TAK?

Jest kilka rzeczy, które w świecie tapet są „passe”. Na pewno można powiedzieć tu o użyciu bardzo wzorzystej  tapety na wszystkich ścianach, czy np. użycie modnej tapety w stylu kompletnie oderwanym od stylu w jakim jest pomieszczenie.

W naszej ocenie największym tapetowym grzechem jest użycie tapet imitujących określony materiał budowlany, gdy zastosowanie danego materiału nie jest szczególnym problemem. Świetnym przykładem jest tu użycie  tapety imitującej ceglaną ścianę, bądź surowy beton, zamiast ułożyć na niej cegłę rozbiórkową lub w przypadku betonu pokrycie jej dekoracyjnym tynkiem betonowym. W tym przypadku tapety wygrywają ceną i szybkością wykonania, lecz niestety pozostają tylko imitacją. Oceniając efekt ze znacznej odległości można nie zauważyć różnicy, lecz przy bliższej perspektywie zostajemy obdarci ze złudzeń.

TAPETY ZDJĘCIA - GRUBA KRESKA

Warto dodać , że do lamusa odchodzą fototapety, będące przeskalowaną fotografią. Miejsce ich zastępują wektorowe grafiki komputerowe. Różnica między nimi polega na tym, że grafikę wektorową możemy powiększać nieskończenie bez straty jakości, czego nie można powiedzieć o zdjęciach. W szczególności przewagę tapet bazujących na grafice wektorowej widać na dużych ścianach. To właśnie na nich tapety-fotografie pokazują tak zwane piksele.

Nie tylko forma - także funkcja

Okazuje się, że tapety zaczynają mieć określone funkcje. Na rynku spotkamy się z tapetami akustycznymi poprawiającymi warunki akustyczne w pomieszczeniach. Zdecydowanie się sprawdzą w pomieszczeniach, gdzie występuje „echo”. Bardzo efektownie tłumią niosący się dźwięk.

Inną ciekawą propozycją są tapety do łazienek i kuchni świetnie radzące sobie w kontakcie z wodą. Nie jest to popularne rozwiązanie, ale jak widać producenci wychodzą na przeciw problemom.

TAPETY - PAPIEROWE SZALEŃSTWO!

Nie ma co się oszukiwać. Obecnie popularność tapet jest ogromna. Większość realizacji mieszkaniowych zawiera choć jedną ścianę pokrytą tapeta, do tego coraz częściej pojawiają się w obiektach użyteczności publicznej. A co wy myślicie o tapetach? Czy w waszym wnętrzu też zapanowało papierowe szaleństwo? My przyznajemy, że u nas….  tak 😉

Zapraszamy do odwiedzenia nas na facebook i instagram.

Autorem tekstu jest:

ZOSTAW KOMENTARZ!

Studio M kwadrat Magdalena Rybak © 2018-2020 /// WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE