PANELE TAPICEROWANE

Jak nadać pomieszczeniu więcej ciepła, przytulności i “miękkości”, mając do dyspozycji jedynie ściany? Odpowiedź jest prosta – zastosować panele tapicerowane, które zamienią każdą powierzchnię w miękką poduszkę. W ostatnim czasie stały się niezwykle modne, dzięki czemu są ogólnodostępne, co pozwala dowolnie je indywidualizować. W tym artykule pokażemy sposoby wykorzystania paneli tapicerowanych, jakie mogą przybierać formy oraz opiszemy sposób ich montażu.

Czym tak właściwie jest panel tapicerowany?

Jest to przycięta na konkretny rozmiar płyta OSB (wiórowa) obita tkaniną, miękko wypełniona pianką tapicerską. Na szczególną uwagę zasługuje tu fakt, że praktycznie nie ma tu ograniczenia kształtu, tekstury, wzoru. Producenci prześcigają się w coraz to bardziej szalonych pomysłach i co najważniejsze, dają pełną swobodę klientowi w dopasowaniu tapicerki i całego panelu do swoich potrzeb i gustu.

Podpowiedź: Producent paneli z tyłu zaznacza strzałką kierunek cieniowania tkaniny. Zwróć na nią uwagę, aby uzyskać spójny efekt!

Gdzie można wykorzystać panele tapicerowane?

Istnieje wiele możliwości wykorzystania paneli i właściwie ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia (no i na końcu… budżet 🙂 ). My przedstawimy tu kilka najpopularniejszych w ostatnim czasie rozwiązań:

 • miękkie ściany” – wszędzie tam, gdzie miło jest oprzeć się o ścianę – na przykład ściana za siedziskiem-ławą bez oparcia, czy ściana wokół łóżka;
 • wezgłowie lub po prostu zagłówek łóżka – powszechną praktyką stał się zakup gotowej ramy łóżka z wbudowanym zagłówkiem, a zdecydowanie tańszym (!!), bardziej oryginalnym i kreatywnym sposobem jest wykorzystanie paneli tapicerowanych;
 • dekoracja – panele tapicerowane odpowiedni użyte nadają wnętrzom elegancki, czasami luksusowy charakter. Można stosować je jako formę dekoracji, wypełniając nimi wnękę w korytarzu, czy tworząc z nich niepowtarzalną mozaikę;
 • poprawa akustyki – ze względu na miękkość tkaniny panele tapicerowane doskonale mogą pochłaniać dźwięki, a co za tym idzie wygłuszyć pomieszczenie;
 • bezpieczeństwo dzieci – nie da się ukryć, że każdy rozsądny rodzić z chęcią pokryje ściany łóżka lub kącika zabaw dla dzieci miękkim panelem, chroniącym energiczne pociechy, przed uderzeniem się o twardą powierzchnię.

Jak zamontować panele tapicerowane?

Montaż paneli jest niezwykle prosty i czysty. Każdy jest w stanie wykonać go samemu. Oto kilka metod montażu proponowanych przez producentów paneli. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie:

 • klej montażowy,
 • taśma piankowa montażowa dwustronna,
 • taśma rzepowa,
 • zestaw montażowy składający się z metalowych zawieszek i haczyków.

Nam najbardziej odpowiadało wykorzystanie kleju montażowego. Najprościej mówiąc, jest to po prostu przyklejenie paneli do ściany.

Do takiego montażu potrzebujecie:

 • kleju montażowego,
 • pistoletu do kleju montażowego,
 • poziomicy,
 • ołówka.

Instrukcja montażu:

Za pomocą poziomicy i ołówka nanosimy na ścianą linię wyznaczającą górną krawędź najniższego rzędu paneli. Następnie przyklejamy najniższy rząd paneli. Na każdy panel wyciskamy kilkukrotnie punktowo klej, po czym przyciskamy go do ściany. Poziomicą powinniśmy sprawdzić, czy panel jest równo zamocowany i ewentualnie poprawić go dokonując delikatnych przesunięć zanim klej nie zwiąże. Musicie pamiętać żeby każdy panel chwilę przytrzymać zanim zabierzecie się za kolejny.

Po montażu najniższego rzędu należy poczekać, aż zwiąże klej. Informację o tym, jaki czas jest potrzebny na związanie kleju producenci zamieszczają na opakowaniu.

Gdy mamy pewność, że pierwszy poziom mocno się trzyma, możemy przyklejać wszystkie pozostałe panele nanosząc na nie punktowo klej i przyciskając do ściany tworząc tym samym coraz wyższe rzędy.

Największe zalety paneli tapicerskich

 • wykonywane na indywidualne zamówienie (niepowtarzalne rozwiązania),
 • ogromna ilość rodzajów tkanin tapicerskich i kolorów do wyboru,
 • dowolnie kształtowany rozmiar paneli,
 • można przygotowywać w nich otwory pod gniazdka lub włączniki,
 • nadają wnętrzu ciepła i przytulności,
 • zamieniają zimne ściany w miękkie oparcie.

 

My jesteśmy na tak! Wiemy, że panele tapicerowane jeszcze nie raz zagoszczą w naszych projektach. Obecnie to jeden z najprostszych sposobów zindywidualizowania wnętrza sypialni czy pokoju dziecięcego, a dobieranie tej jedynej tkaniny poprzez “głaskanie” próbek jest niezwykle miłą przyjemnością… 🙂

Koniecznie dajcie znać czy chcielibyście mieć takie panele u siebie!

Sami w naszych projektach często używamy tego rozwiązania. Kliknij TUTAJ, aby zobaczyć nasze projekty.

PROJEKTANT WNĘTRZ

A może potrzebujesz fachowej pomocy w dobraniu odpowiednich wzorów i kolorystyki paneli tapicerowanych lub kompleksowego projektu wnętrz? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą projektową. Nasze umiejętności i doświadczenie jako architekci wnętrz z pewnością zagwarantują Ci pożądany efekt. Kliknij w przycisk poniżej, aby zobaczyć ofertę na projekt wnętrz.

Autorem tekstu jest:

ZOSTAW KOMENTARZ!

Studio M kwadrat Magdalena Rybak © 2018-2020 /// WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE