Projekt wnętrz online - czy tak się da?

W obecnych czasach zdalne projektowanie wnętrz jest jak najbardziej możliwe i ten sposób współpracy na odległość wielu architektów stosuje już od dłuższego czasu. Także i my stworzyliśmy wiele projektów wnętrz nie spotykając się ani razu z inwestorem, czyli prowadząc całą usługę projektową online.

Czas epidemii, która rozpoczęła się na dobre w marcu 2020 roku sprawił, że zainteresowanie projektowaniem wnętrz online gwałtownie wzrosło. Społeczeństwo mocniej przekonało się do takiej formy współpracy z architektem, przy czym okazało się, że takie aplikacje jak Zoom, czy Skype są w stanie w zupełności sprostać potrzebom komunikacyjnym, które powstają w czasie projektu.

 

Zobacz ofertę na nasz projekt wnętrz online:

Jak wygląda zdalny projekt wnętrz

W zasadzie projekt wnętrz online, nie różni się istotnie od standardowej formy współpracy. W standardowym procesie wszystkie potrzebne materiały do rozpoczęcia prac, czyli wypełnioną ankietę preferencji, rzuty projektowanej przestrzeni, czy przykłady inspiracji są przekazywane przez Inwestora drogą elektroniczną. Zatem w tym obszarze usługa online nie różni się od usługi standardowej. Umowę jesteśmy w stanie przesłać sobie mailowo w pdfie, a podpisami “wymienić” się dzięki poczcie tradycyjnej.

Główną różnicą przy współpracy online są utrudnienia w wykonaniu inwentaryzacji obiektu. Jeśli projektowane wnętrze jest nowym mieszkaniem, to deweloper z pewnością udostępni nam rzuty, których dokładność będzie wystarczająca, aby rozpocząć pracę. Jeśli nie posiadamy rzutu Inwestor pomiary musi wykonać samodzielnie i przesłać je architektowi.

Elementem każdego projektu wnętrz są materiały, które należy wybrać indywidualnie, takie jak tkaniny i obicia tapicerskie, laminaty, kolory RAL dla mebli czy farb. W przypadku aranżacji online Inwestor musi zdać się w tej materii na doświadczenie projektanta. Jeśli Inwestor chciałby zobaczyć i dotknąć na żywo tkaniny umieszczone w projekcie wnętrz pozostaje przesłanie próbek, które są chętnie udostępniane przez producentów.

Komunikacja przy aranżacji wnętrz online

Czasy, w których żyjemy dają nam możliwość komunikowania się na różne sposoby, dzięki czemu kontakt bezpośredni nie jest konieczny. Tu z pewnością wielu z Was może się oburzyć, gdyż jak dobrze wiemy rozmowa o projekcie, gdy nie siedzimy przy nim wspólnie może sprawić, że będzie nam się jedynie wydawało, że rozmawiamy o tym samym, a w gruncie rzeczy będziemy mieli na myśli coś zupełnie innego. Tutaj bardzo pomocne stają się aplikacje do komunikacji przez internet takie jak Zoom, Teamviewer, czy Skype. Każdy z tych programów ma możliwość udostępnienia rozmówcy widoku swojego ekranu. Dzięki tej opcji zarówno na monitorze Inwestora i architekta wyświetla się dokładnie to samo. Dodatkowo architekt jest w stanie w trakcie rozmowy wirtualnie szkicować po omawianym projekcie zaznaczając na nim zmiany, których potrzebę zauważyliście podczas internetowej konsultacji.

Czy projektowanie online ma przyszłość?

Naszym zdaniem już żyjemy w tej przyszłości, ponieważ nawet w przypadku standardowych projektów oprócz spotkań i rozmów twarzą w twarz czy telefonicznych, cały czas komunikujemy się z Inwestorem przez Internet. Służą nam do tego wcześniej wymienione narzędzia oraz mail i facebook.

Forma w jakiej wydawany jest projekt pozwoli każdemu na samodzielne wydrukowanie go na formacie A3. W przypadku braku takiej możliwości zawsze pozostaje możliwość wysyłki przez nas wydrukowanego projektu pocztą.

A zatem jeśli pracownia architekta, którego portfolio bardzo Ci się podoba, znajduje się bardzo daleko od miejsca realizacji inwestycji, to wciąż nic straconego. Napisz do niego, a może on także prowadzi usługę online.

Autorem tekstu jest:

ZOSTAW KOMENTARZ!

Studio M kwadrat Magdalena Rybak © 2018-2020 /// WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE