Architektura wnętrz i plakat

Od jakiegoś czasu można zauważyć trend pojawiania się plakatów we wnętrzach. Nic dziwnego – jest to najprostsza (i także często najtańsza) forma dekoracji i urozmaicenia wnętrza. Plakaty mają przeróżne formy. Od prostych sentencji, przez przez plakaty tematyczne po wyszukane abstrakcje. Z czego wynika ten trend? Czy warto swoje wnętrze wzbogacić o piękny plakat? Na to i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

projekt wnętrza z plakatem bałtyk
Sklep - https://hunnybadger.pl/

Plakat - czy to już sztuka?

Jeszcze dzisiaj wielu z nas kojarzy plakat przede wszystkim z wizerunkiem idola nad łóżkiem w pokoju nastolatki lub plakatem filmowym. Choć w tym drugim przypadku znajdziemy perełki to raczej nie używamy określenia „dzieła sztuki” na te formy graficzne.

Jest to dość krzywdzące, gdyż plakat może pochwalić się licznym gronem artystów, którzy całe swoje życie twórcze poświęcili właśnie tej dziedzinie, a ich prace znajdziemy w wielu światowych galeriach sztuki. Można tu wymienić sławnego czeskiego grafika Alfonsa Muchę, który tworzył secesyjne ilustracje będące plakatami teatralnymi i nie tylko, a także wybitnego polskiego plakacistę Ryszarda Kaję, który zasłynął serią plakatów poświęconych polskim miastom.

Dlaczego plakat zyskuje na popularności?

Odpowiedź jest prosta. Wynika to ze stosunkowo niskiej ceny (niższej niż cena obrazu) oraz rosnącej świadomości ludzi. Coraz częściej zdajemy sobie sprawę jak wyszukaną sztuką może być plakat, a przy tym każdego stać, aby nabyć taką grafikę do swojego domu. Wynikiem tego jest, to że coraz więcej projektów wnętrz może pochwalić się „kropką nad i” w postaci pięknego plakatu.

Jaki plakat wybrać do swojego wnętrza?

Architektura wnętrz jest bardzo otwarta i każdy styl plakatowy znajdzie dla siebie wnętrze, w którym będzie świetnie pasował. Poniżej wymieniamy kilka przykładów, na które możemy się zdecydować:

- Historyczne plakaty operowe lub teatralne

Można wzbogacić swoje wnętrze chociażby o prace wcześniej wspomnianych artystów Alfonsa Muchy oraz Ryszarda Kaji lub reprodukcję plakatu prosto z paryskiego Moulin Rouge. Zainteresowanych tym rodzajem plakatu zapraszamy do zapoznania się z pracami artystów związanych z Polska Szkołą Plakatu, która zdobyła międzynarodowe uznanie. Ten rodzaj plakatu będzie świetną dekoracją do minimalistycznych wnętrz, którym nada nutę retro czy stylu vintage albo akcent kolorystyczny.

plakat teatralny ryszard kaja romeo i julia
Ryszard Kaja - plakat teatralny
plakat alfons mucha
Alfons Mucha - plakat teatralny

- Reprodukcje malarstwa

Nie każdego stać na to, aby powiesić w salonie malowaną reprodukcję obrazu Salvadora Dali czy Pabla Picasso. Ale każdego stać, aby powiesić plakat będący reprodukcją graficzną danego dzieła. Polecamy tego typu plakaty do wnętrz, którym chcemy nadać nieco artystycznego tonu.

Zdjęcie widoku na część rekreacyną.
Plakaty z reprodukcjami obrazów "Kwitnący migdałowiec" Vincent Van Gogv oraz "Wielka fala w Kanagawie" Hokusai Katsushika
plakat reprodukcja jackson pollock
Plakaty z reprodukcją obrazu "Silver over black, white, yellow amd red" Jackson Pollock

- Plakaty - zdjęcia

Podobnie jak plakat, fotografia też ma swoich licznych artystów. Printy pięknych zdjęć świetnie odnajdą się w każdym wnętrzu. Warto postawić na kilka pasujących do siebie kolorystycznie i zawiesić je obok siebie, tak by opowiadały jakąś historię. Na uwagę zasługują szczególnie fotografie artystyczne i biało-czarne. Tutaj możemy wskazać genialnego polskiego fotografa – Rafała Brodziaka, którego odważne zdjęcia z pewnością przykują uwagę każdej osoby we wnętrzu, ale same w sobie będą subtelną i nienachalną dekoracją. Przy wyborze plakatów fotograficznych należy zachować umiar – zbyt dużo kolorów lub jedna ogromna reprodukcja (słynne podłużne grafiki ze znanych marketów) może wywołać efekt kiczu.

fotografia artystyczna brodziak
Plakat fotografia - Szymon Brodziak
plakat zdjęcie muural
Sklep - https://muural.pl/
plakat zdjęcie muural
Sklep - https://muural.pl/

- Plakaty typograficzne (sentencje - cytaty)

Świetnie sprawdzą się w każdym wnętrzu, do którego nie chcemy dodawać mocnego akcentu. Ulubiona sentencja, którą chcielibyśmy czytać codziennie rano po obudzeniu w sypialni lub życiowe motto w salonie to wybór dla osób ceniących sobie prostotę. Plakat z sentencją to o wiele lepsze rozwiązanie niż cytat na ścianie w postaci dużej naklejki – te odeszły już do lamusa. Poza tym plakat w ramie jesteśmy w stanie zmienić, w końcu nasze motto życiowe zawsze może się zmienić. Pamiętajmy, aby oprócz ładnej sentencji ładna była także sama typografia czyli czcionka. Niestety niechlujnie zaprojektowany plakat z najprostszą czcionką z edytora (np. słynne Comic Sans) może nie być już ozdobą.

Plakat typograficzny "Life is too short for bad manicure"

- Abstrakcje, plakaty geometryczne

Nowoczesne, awangardowe wnętrza lubią podobne im plakaty. Jest tutaj szeroki wybór. Można również podciągnąć tutaj reprodukcje malarstwa abstrakcjonistów chociażby takich jak Jackson Pollock (choć w tym przypadku rozmiar jego dzieł może stanowić problem).

plakat abstrakcja muural
Sklep - https://muural.pl/
plakat abstrakcja muural
Sklep - https://muural.pl/

- Plakaty tematyczne

Rodzaje tematów, na podstawie których powstają plakaty nie sposób zliczyć i wymienić. Artyści często specjalizują się w jednej tematyce, ale nie jest to regułą. Obecnie plakaty powstają jako forma „digital drawing” czyli po prostu wirtualne rysowanie. Twórcy rysując na tabletach przenoszą od razu swoje dzieła do programów graficznych, dzięki którym możemy uzyskać nieskończoną ilość efektów, wzorów, kolorów i rozmiarów.

Najbardziej charakterystyczne typy plakatów, które możemy wskazać to na przykład: plakaty topograficzne (mapy w różnych formach), plakaty kulinarne (często wybierane do kuchni, knajp czy restauracji), plakaty modowe (sprawdzą się np. w sypialni, garderobie albo… w salonach kosmetycznych – tak, plakaty to świetna dekoracja dla wnętrz z branży beauty!) albo plakaty dziecięce (oczywiście najlepiej sprawdzą się w pokojach maluchów).

okrągły stół, warszawski plakat, różowe krzesła, projekt mieszkania
Projekt kobiecego mieszkania z plakatem od https://hunnybadger.pl/
plakat ryszard kaja poznań
Ryszar Kaja - Poznań
plakat tematyczny tatry
Sklep - https://hunnybadger.pl/

Dostosuj plakat do swoich potrzeb

Dzięki temu, że plakaty powstają w programach graficznych, mamy nieskończenie wiele możliwości ich modyfikacji. Współcześnie, wielu artystów i twórców plakatów oferuje dostosowanie konkretnego plakatu do Twojego wnętrza. Oprócz oczywiście powielania w dowolnym formacie (warto pamiętać o standardowych rozmiarach, dzięki temu mamy duży wybór ram) często możemy poprosić o zmianę kolorystyki danego wzoru na plakacie.

Bardzo często także twórcy pomagają stworzyć kompozycję kilku plakatów. Wybieranie więcej niż jednego plakatu to bardzo popularne rozwiązanie.

Plakat - świetny pomysł na odświeżenie wnętrza

Plakat sprawdza się nie tylko w nadaniu charakteru nowemu wnętrzu, ale świetnie radzi sobie w przypadku odświeżeniu wnętrza. Dodanie kliku plakatów jest dużo tańsze i prostsze niż malowanie, czy tapetowanie pokoju, a efekt może być zaskakująco dobry. Bardzo duży wybór plakatów sprawia, że zawsze znajdziemy coś co świetnie uzupełni istniejące wnętrze. Do tego plakat łatwo i tanio można wymienić na inny (zostawiając na przykład istniejący układ kompozycji i ramki), jeśli aktualna aranżacja nam się znudzi.

Rama plakatu sama w sobie także może być dekoracją. Możemy wybrać ramę, która będzie odbijała się na tle ściany lub dokładnie taką, która będzie „niewidoczna”. Ciekawym dodatkiem jest passepartout, które nada plakatowi klasycznego i eleganckiego charakteru.

Przy wyborze plakatu warto sprawdzić rodzaj papieru, na którym będzie drukowany. Im grubszy papier (grubość papieru wyraża się w gramach na metr kwadratowy), tym plakat będzie lepszej jakości, nie będzie się gniótł i rolował. Dla przykładu wartość 300g wskazuje na papier bardzo dobrej jakości.

plakat w architekturze wnętrz wiedźmin
Sklep - https://hunnybadger.pl/

Architektura wnętrz zaprasza plakat

Wnioski są następujące: wśród plakatów możemy znaleźć dzieła wybitnych artystów, których nie powstydziłaby się żadna galeria sztuki (czy wiecie, że w Polsce mamy świetne Muzeum Plakatu, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie?!). Do tego mamy niezliczone możliwości wyboru oraz możemy nabywać je w przystępnych cenach. W rezultacie każdy z nas może pozwolić sobie, aby na jego ścianie zawisł print o dużej wartości artystycznej, który nada wnętrzu smaku i artystycznej nuty.

A czy Ty masz już w swoim domu piękny plakat? My mamy. 🙂

WSPIERAMY POLSKICH TWÓRCÓW PLAKATÓW

Jeśli szukacie  wyjątkowego plakatu, który dopełni wnętrze waszego domu lub mieszkania to zapraszamy was do odwiedzenia sklepu internetowego Muural , w którym znajdziecie wiele pięknych plakatów o bardzo zróżnicowanej stylistyce. Poniżej zamieszczamy kod zniżkowy, dzięki któremu otrzymacie 10% zniżki na wasze zakupy.

KOD ZNIŻKOWY 10 %:

arch.studiomkwadrat

kompozycja plakatów w projekcie wnętrza
Sklep - https://muural.pl/

Innym ciekawym sklepem, który może pochwalić się całą kolekcją plakatów inspirowanych podróżami po Polsce i Świecie jest Hunny Badger. Bardzo możliwe, że znajdziesz tam plakat poświęcony Twojemu miastu.

plakat tematyczny Toruń
Sklep - https://hunnybadger.pl/

Autorem tekstu jest:

ZOSTAW KOMENTARZ!

Studio M kwadrat Magdalena Rybak © 2018-2020 /// WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE