Odbiór mieszkania w stanie deweloperskim.
Hura! Odbieram swoje mieszkanie!
Odbiór mieszkania to zdecydowanie bardzo ważny moment dla każdego inwestora. Niesie on z sobą dużo emocji. W końcu to nasze mieszkanie, na które często czekaliśmy latami, nasz wymarzony własny kawałek podłogi. Oprócz radości związanej z odbiorem mieszkania, napotykamy także pewne zagrożenia, które wynikają z usterek jakie możemy zastać w mieszkaniu. Warto, aby odbiór był przeprowadzony skrupulatnie, bez pośpiechu, najlepiej przez doświadczoną osobę. W tym artykule przybliżymy kwestie odbioru mieszkań deweloperskich, a także udzielimy kilku wskazówek jak przygotować się do takiego odbioru.
Odbiór mieszkania deweloperskiego
Odbiór mieszkań to moment, w którym możemy zgłaszać przedstawicielowi dewelopera wszystkie uwagi dotyczące wykonania lokalu. Bardzo istotne jest, aby wychwycić wszystkie ewentualne usterki, gdyż zgłaszanie ich i ubieganie się o naprawę po podpisaniu protokołu odbioru jest bardzo trudne. Dlatego do odbioru mieszkania powinniśmy się dobrze przygotować.
Co zabrać ze sobą na samodzielny odbiór mieszkania deweloperskiego?
Odbiór mieszkania należy przeprowadzić bardzo dokładnie, dlatego najważniejsze abyśmy mieli dużo czasu. Nie śpieszmy się. Oprócz tego warto ze sobą zabrać:
- umowę deweloperską,
- zwymiarowane rzuty mieszkania,
- miarę o długości co najmniej 5m lub dalmierz laserowy (polecamy to drugie),
- poziomicę,
- poziomica kątowa,
- próbnik (śrubokręt z wskaźnikiem prądu),
- latarka,
- kawałek grubszego kartony,
- zapalniczkę.
Od czego zaczynamy odbiór mieszkania?
Od spaceru rzecz jasna. A tak na poważnie to należy obejść mieszkanie wraz z rzutem z projektu architektoniczno-budowlanego i sprawdzić, czy układ funkcjonalny pomieszczeń w rzeczywistości odpowiada temu z rysunku. Następnie przystępujemy do pomiarów. Za pomocą miary lub dalmierza należy sprawdzić zgodność wymiarów pomieszczeń, dzięki czemu sprawdzimy metraż mieszkania.
Pion i poziom
Podczas odbioru mieszkania musimy sprawdzić czy ściany są prostoliniowe oraz czy spotkają się pod kątem prostym, a także sprawdzić płaszczyznę posadzki. Używamy do tego poziomicy oraz poziomicy kątowej. Dopuszczalne są następujące odchyłki:
- odchyłka ściany od płaszczyzn poziomej do 5mm na długości 2m,
- odchyłka ściany od płaszczyzny pionowej do 3mm na długości 1m,
- odchyłka kąta prostego miedzy ścianami do 4mm na długości ramienia 1m,
- odchyłka posadzki od płaszczyzny poziomej do 5mm na całej rozpiętości pomieszczenia, prześwity miejscowe do 5mm na długości 2m.
Odbiór okien
Przy odbiorze okien w pierwszej kolejności sprawdzamy czy ich ilość, lokalizacja i rozmiary skrzydeł zgadzają się z projektem architektoniczno-budowlanym. Następnie dokładnie sprawdzamy wszystkie szyby czy nie są uszkodzone, czy nie ma na nich rys. Każde okno powinniśmy otworzyć oraz (jeśli to możliwe) uchylić, aby sprawdzić czy mechanizm otwierania/zamykania działa poprawnie. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie szczelności. Można wykonać to w dość prosty sposób wkładając kawałek grubszego kartonu między ramę, a skrzydło okna, po czym należy zamknąć okno i spróbować wyciągnąć karton. Jeśli uda nam się to zrobić bez napotkania oporu, możliwe, że okna mają problem z szczelnością. Częścią odbioru okien jest też sprawdzenie parapetów. Są one najczęściej wykonywane z konglomeratu, który nie jest tak odporny na odbarwienia i zarysowania jak kamień. Dlatego należy uważnie się im przyjrzeć. Sprawdź jego krawędzie, powierzchnie oraz czy jest odpowiednio wypoziomowany i wystaje na jednakową odległość z muru na całej swojej długości.
Odbiór instalacji elektrycznej
Podobnie jak w przypadku okien zaczynamy od sprawdzenia ilości gniazdek, włączników oraz punktów oświetleniowych, czy odpowiadają projektowi architektoniczno-budowlanemu. W dalszej części prac przyda nam się próbnik. Należy sprawdzić nim czy we wszystkich gniazdkach oraz punktach oświetleniowych jest prąd.
Kiedy dokonywać odbioru mieszkania?
Zdecydowanie w ciąg dnia, aby móc dokonać odbioru mieszkania przy świetle dziennym. Łatwiej wówczas dostrzec wszelkie nierówności oraz rysy na ścianach. Dodatkowo może pomóc nam w tym latarka. Ściany przy doświetleniu z bliska latarką często ujawniają swoje niedoskonałości w postaci rys, czy plam wilgoci.
Znalazłem usterkę w mieszkaniu. Co zrobić?
Należy nie podpisywać protokołu odbioru jeśli w mieszkaniu znajdziemy jakąkolwiek usterkę. Wszystkie niezgodności z projektem oraz niedoróbki należy zgłosić przedstawicielowi dewelopera. Deweloper ma 14 dni na odpowiedź związaną z usterkami oraz 30 dni na usunięcie wad odbieranego lokalu.
Odbiór samodzielny, czy ze specjalistą?
Zdecydowanie odradzamy dokonywanie samodzielnego odbioru zakupionego mieszkania, w szczególności, gdy jesteśmy w takiej sytuacji po raz pierwszy. Warto wziąć z sobą osobę, która nie będzie emocjonalnie związana z inwestycją, po to by spojrzała chłodnym okiem, bez uprzedzeń i emocji na odbierane mieszkanie. Może być to przyjaciel lub ktoś z rodziny. Silne emocje towarzyszące odbiorowi mieszkania, mogą nam nieco zakrzywić rzeczywisty obraz.
Osobiście zachęcamy o zwrócenie się o pomoc do specjalisty. Najlepiej doświadczonego inżyniera z uprawnieniami budowlanymi, który ma już za sobą dziesiątki lub setki takich odbiorów. Wówczas nie musimy się martwić o potrzebny sprzęt, ani o naszą znajomość procesu budowlanego. Profesjonalista powinien sprawnie wychwycić wszystkie usterki i uchronić nas przed odbiorem źle wykonanego mieszkania.
Planujesz odbiór mieszkania?
Mimo, że udało nam się w tym artykule poruszyć wiele kwestii na temat odbioru mieszkania w stanie deweloperskim (w tym wiele kluczowych), to temat ten jest na tyle szeroki, że wymagałby napisania książki.
Jeśli planujesz odbiór mieszkania i myślisz, że dobrym pomysłem jest zwrócenie się z tym do specjalisty, to zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Wraz z doświadczonym kierownikiem budowy z uprawnieniami budowlanymi pomożemy Ci z odbiorem Twojego wyczekanego mieszkania.
Autorem tekstu jest: