Dlaczego niektóre rzeczy, wnętrza bądź nawet ludzie naturalnie wydają się nam piękniejsi, bardziej idealni? Mocniej przykuwają oko i uważamy je mimowolnie za bardziej harmonijnie zbudowane od innych. Efekt ten jest wywołany przez odpowiednie proporcje, czyli np. stosunek wysokości do szerokości lub stosunek krótszego i dłuższego boku prostokąta. Czy istnieje konkretny przepis na takie proporcje? Czy jest matematyczny wzór na budowanie przestrzeni wnętrz o idealnych proporcjach? Okazuje się, że tak.
Jesteście ciekawi jak tworzyć przestrzeń, która w naturalny sposób będzie się bardziej podobać, a ludzie będą się w niej czuli komfortowo? Zapraszamy do lektury.
Ciąg Fibonacciego
Złoty podział, czyli proporcje, którą możemy zauważyć w dziełach natury, i którą uważamy za piękną wynika bezpośrednio z matematyki, a dokładniej z ciągu liczbowego.
Sławny ciąg liczbowy zawdzięczający nazwę włoskiemu matematykowi Leonardowi Fobonacciemu charakteryzuje się tym, że każdy kolejny wyraz ciągu jest sumą poprzednich dwóch. Wyjątkiem tutaj są tylko dwa pierwsze wyrazy ciągu 0 i 1. Przedstawia to poniższa tabelka.

Kolejną cechą (najważniejszą) ciągu Fibonacciego jest stosunek dwóch sąsiednich wyrazów, który jest stały, a jego wartość to poszukiwana boska proporcja. Im dalsze wyrazy ciągu rozpatrujemy tym wynik, który otrzymujemy jest dokładniejszy. A zatem oficjalnie, złoty podział wynosi: 1,61803…
Z ciągu Fibonacciego wynika też bezpośrednio spirala Fibonacciego. Jest to twór geometryczny złożony z ćwiartek okręgów o promieniach równych wyrazom ciągu Fibonacciego. Niezwykłe w tej spirali jest to, że jej kształt bardzo często pojawia się w środowisku naturalnym. Można zauważyć go w budowie liści, czy zwierzęcych rogów.

Złoty podział w przyrodzie
Okazuje się, że złoty podział jest wszędzie. Otacza nas z każdej strony. Występuje on w podziale nerwów w liściach roślin, sposobu w jaki rozgałęziają się żyły u zwierząt i ludzi, jest podstawą cyklów fal mózgowych, a nawet można go znaleźć w skali makro w geometrii całych galaktyk, czy kształcie huraganów. W przyrodzie możemy odnaleźć również kształt spirali Fibonacciego przyglądając się układowi ziaren w kwiecie słonecznika, czy morskim muszlom.
Bardzo ciekawe jest, że boska proporcja pojawia się często w budowie ludzkiego ciała. W interesujący sposób przedstawił to Leonardo da Vinci na swoim rysunku „Człowiek Witruwiański”. Wynika z niego, że pępek dzieli wysokość człowieka w złotej proporcji. Podobnie łokieć dzieli odległość od barku do koniuszków palców, a także kolano od góry biodra do stopy. Złoty podział jest wszędzie.

Złoty podział w architekturze
Ludzie o złotym podziale wiedzieli już od zarania dziejów i celowo wykorzystuje się go do dzisiaj w architekturze, malarstwie i muzyce.
Świetnym przykładem użycia boskiej proporcji są piramidy w Gizie, gdzie długość boku nachylonego do podłoża podzielony przez połowę długości boku kwadratu stanowiącego podstawę piramidy daje liczbę 1,62.
W fasadzie Partenonu, znajdującego się na ateńskim Akropolu, również zauważymy boską proporcję. Po wpisaniu elewacji w prostokąt zauważymy, że stosunek boków tego prostokąta wyraża złotą proporcje.
Charakterystyczne dla włoskiego renesansu (XV-XVI w.) są pałace i kościoły. Ich elewacje często powstawały w oparciu o złoty podział.
Zjawisko to w projektowaniu nie tyczy się tylko architektury starożytnej. Jeśli przyjrzymy się elewacji budynku ONZ w Nowym Jorku zauważymy, że jest podzielona na 3 prostokąty, a stosunek boków każdego z nich wynosi 1,62.



Złoty podział a architektura wnętrz
I tu nasuwa się pytanie jak możemy wykorzystywać wiedzę o złotym podziale w projektowaniu wnętrz? Odpowiedź może wydać się banalna, lecz nie jest prosta w realizacji. Wystarczy w zgrabny sposób wykorzystywać proporcję 1,62.
Możemy tego dokonać przy wydzielaniu stref w pomieszczeniach, poprzez dzielenie ściany pomieszczenia na odcinki, których stosunek jest równy boskiej proporcji.
Innym sposobem jest samo projektowanie mebla, czy zespołu zabudowy, gdzie możemy je dzielić i układać ich proporcje w taki sposób, aby byłe dla nas właściwe. Jeśli chcemy nanieść na ścianę pionową sztukaterię lub pomalować ją do pewnej wysokości na inny kolor, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sztukateria, czy inny kolor farby dzielił ścianę w proporcji 1,62.
Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszymi projektami wnętrz. Może dzięki temu wpisowi dostrzeżesz w nich ukryte Boskie Proporcje.
Boska proporcja jest wszędzie
Tak jak udowodniliśmy – boską proporcję możemy odnaleźć wszędzie. Zarówno w dziełach natury, jak i w budowie samego człowieka. Dzięki zastosowaniu tej proporcji rzeczy wydają nam się naturalnie piękniejsze i czujemy się wśród nich komfortowo. Zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by używać tej wiedzy przy projektowaniu wnętrz, aby kreowana przez nas przestrzeń była w harmonii z boską proporcją.
Jeśli interesuje Cię historia architektury zachęcamy Cię do zapoznania się z naszym artykułem na temat antycznych mebli.
Projektant wnętrz Poznań
A jeśli marzysz o pięknym, funkcjonalnym projekcie wnętrz, który zachwyca swoimi proporcjami zapraszamy do współpracy. Razem stworzymy wizje przestrzeni, która w naturalny sposób będzie zachwycająca – wystarczy przemycić w niej Boski Podział. Kliknij poniżej, aby zapoznać się z naszą ofertą: