Zastanawiając się nad zatrudnieniem architekta do zaprojektowania wnętrza naszego domu bądź mieszkania, jednym z najważniejszych kryteriów jest cena projektu wnętrz. Okazuje się, że przedział cen za 1 m2 jaki oferuje rynek jest bardzo szeroki. Możemy kupić projekt w cenie od 30 zł/m2 po nawet 400 zł/m2. Skąd ten rozrzut i czym jest on uzasadniony? Postaramy się w kilku punktach przedstawić od czego zależy cena projektu wnętrz. Zapraszamy do lektury.
Rodzaj i wielkość projektowanej przestrzeni
Jest to bardzo ważne kryterium, bo decyduje ono o pracochłonności i trudności zadania. Pierwszym narzucającym się przykładem są wnętrza mieszkalne i różnice między projektowaniem wnętrza domu i mieszkania. Dom posiada wiele pomieszczeń, których wnętrz zazwyczaj się nie projektuje. Mowa tu o garażach, pomieszczeniach gospodarczych i tym podobnych. Do tego dochodzi sporo powierzchni o funkcji komunikacyjnej, takich jak korytarze, czy klatki schodowe, których zaprojektowanie nie sprawia takich trudności jak projektowanie innych pomieszczeń. Z kolei w mieszkaniach ważne jest dobre wykorzystanie każdego jednego metra kwadratowego. W ich przypadku, natężenie pracy na jednostkę powierzchni jest dużo większe. Stąd zazwyczaj cena projektu wnętrz za 1m2 dla domów jest nieco mniejsza niż dla mieszkań.
Oczywiście projektuje się nie tylko wnętrza mieszkaniowe, ale także komercyjne i publiczne,takie jak restauracje, hotele i lokale usługowe. Bardzo często zaprojektowanie takiego obiektu wymaga specjalistycznej wiedzy i znajomości warunków technicznych i przepisów, jakim podlegają dane obiekty, na przykład wytycznych higieniczno-sanitarnych. W przypadku ceny projektu wnętrz specjalistycznych możemy spodziewać się wyższej ceny, gdyż są one bardziej wymagające i projektowanie ich niesie za sobą większą odpowiedzialność. Na rynku możemy znaleźć projektantów wyspecjalizowanych w konkretnym typie przestrzeni, dobrze zaznajomionych z przepisami z danej branży. Np. projektanci zajmujący się tylko restauracjami, gabinetami medycznymi, obiektami sportowymi lub SPA.
Wykształcenie, wiedza, doświadczenie i renoma projektanta
Jest to chyba największy powód rozstrzału cen projektów wnętrz. Zawód projektanta wnętrz jest zawodem otwartym. Oznacza to, że każdy może być projektantem wnętrz. Wynikiem tego jest duża ilość samozwańczych projektantów, bez przygotowania do wykonywania zawodu. Oczywiście są projektanci samoucy, którzy potrafią rzetelnie wykonać projekt, lecz stanowią oni zdecydowaną mniejszość. Często zdobyte doświadczenie pozwala im na dobre wykonywanie zawodu. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, czy mamy do czynienia z architektem (osoba po specjalistycznych studiach, z tytułem technicznym inżyniera architekta), projektantem czy dekoratorem. Każda z tych osób zwraca uwagę na inne aspekty wnętrza i będzie proponowała bardziej lub mniej zaawansowane technicznie rozwiązania.
Architektura wnętrz jest dyscypliną łączącą wiedzę i umiejętności z pozornie przeciwnych dziedzin. Z jednej strony dobry projektant wnętrz musi znać się dobrze na technicznej stronie budownictwa, materiałach wykończeniowych, prowadzeniu instalacji. Z drugiej strony powinien mieć wiedzę na temat prawa i przepisów związanych z budownictwem, takich jak warunki techniczne jakim podlegają budynki, czy prawo budowlane. Do tego wszystkiego potrzebuje umiejętności do artystycznego tworzenia przestrzeni, do czego często przydaje się wiedza z zakresu historii architektury i historii sztuki, teorii projektowania i ogólna orientacja w branży. Dobrą podwaliną pod tę wiedzę jest wykształcenie kierunkowe na takich studiach jak Architektura, czy Architektura Wnętrz.
Jak można się domyśleć, projektant nie posiadający dobrych podstaw w wiedzy technicznej nie zapewni obsługi inwestycji na takim poziomie jak projektant z odpowiednią wiedzą. Stąd możemy obserwować różnice w cenie projektów między różnymi projektantami.
Do stawki dochodzą także doświadczenie i renoma projektantów. Wieloletnie pracownie, obsługujące duże inwestycje cieszące się na rynku dobrą marką i rozpoznawalnością z pewnością będą dużo droższe od przeciętnych projektantów.
Zakres projektu, a cena projektu wnętrz
Cena projektu zależy także od naszych potrzeb. Jedni chcą jedynie porady i konsultacji architektonicznej, inni są gotowi na kompleksową usługę włącznie z oddaniem kluczy i otrzymaniem gotowego, wykończonego i urządzonego mieszkania. I na tym zakresie rozpościera się także wachlarz cen. Poniżej przygotowaliśmy typowe zestawienie usług jakie może oferować projektant wnętrz z krótkim opisem. Cena każdej kolejnej z przestawionych usług jest wyższa od poprzedniej.
KONSULTACJA PROJEKTOWA
Jest najczęściej realizowana w formie spotkania twarzą w twarz. Polega ona na poznaniu problemów i potrzeb inwestora i zaproponowanie mu rozwiązań funkcjonalnych oraz materiałowych, które spełnią jego oczekiwania oraz zmieszczą się w przewidywanym budżecie. Bardzo często po odbyciu konsultacji i głębszym przeanalizowaniu problemów i możliwych rozwiązań, inwestor decyduje się na zlecenie projektu koncepcyjnego lub kompleksowego. Wynika to z tego, iż rozwiązanie niektórych problemów pozornie wydaje się łatwe. Niestety po podjęciu rzeczowej rozmowy rośnie świadomość trudności i złożoności przedsięwzięcia.
Aranżacja wnętrza
To usługa dla osób, które nie chcą i nie planują dużego remontu. Mają już meble i wyposażenie, których nie chcą zmieniać, ale wnętrzu brakuje wyrazu lub odświeżenia. Przed aranżacją najczęściej odbywa się spotkanie między projektantem i inwestorem na miejscu inwestycji, po to aby porozmawiać o konkretnych potrzebach, wykonać dokumentację fotograficzną i ewentualne niezbędne wymiary. W ramach ustalonego budżetu i potrzeb inwestora, projektant opracowuje listę zakupów i przygotowuje propozycje zmian wnętrz. Zmiany te najczęściej dotyczą koloru ścian, dodania dekoracji, zmiany aranżacji np. okien czy zakup nowych, niedużych elementów, jak krzesła. Niektórzy projektanci, w ramach swojej usługi, zapewniają także wspólne zakupy.
Projekt koncepcyjny
Jest projektem na który najczęściej składają się propozycje układów funkcjonalnych projektowanego obiektu (w formie rzutów, rysunków technicznych) uwzględniające rozmieszczenie i rodzaj wyposażenia. Dodatkowo taki projekt zawiera propozycje materiałów wykończeniowych oraz Moodboardy przedstawiające styl oraz możliwe wyposażenie projektowanej przestrzeni. (co to są Moodboardy możesz dowiedzieć się w naszym artykule na ten temat klikając TUTAJ). Rozpoczęcie takiego projektu oczywiście poprzedza wnikliwa rozmowa z inwestorem na podstawie, której określa się potrzeby oraz styl projektu.
Projekt kompleksowy
To kompleksowe opracowanie dzięki, któremu wykonacie swoje wymarzone wnętrze. Projekt kompleksowy zawiera w sobie elementy projektu koncepcyjnego, a ponadto oferuje o wiele więcej. Jednym z elementów projektu kompleksowego jest stworzenie modelu 3D projektowanej przestrzeni, co ułatwia dyskusje nad projektowanym wnętrzem. Dzięki modelowi 3D projektant tworzy fotorealistyczne wizualizacje, które przedstawiają jak może wyglądać projektowane pomieszczenie. Oczywiście poza tym, taki projekt zawiera dokumentacje techniczną dla wykonawców w postaci rysunków technicznych. Składają się na nią m.in. rysunki przedstawiające kłady płytek i paneli oraz projekt wszelkiej zabudowy i ścian z GK. Do tego w jego skład wchodzą rysunki instalacji wodnej, kanalizacyjnej oraz elektrycznej, a także projekty zabudowy kuchennej, zabudowy szaf i innych mebli, które będą wykonywane przez stolarza na wymiar. Dodatkowo, i co dla nas najważniejsze, taki projekt zawiera bardzo dokładny kosztorys, dzięki któremu wiemy jak przygotować się finansowo do projektu oraz, czy musimy coś zmienić w projekcie, aby spiąć go w budżecie.
Projekt kompleksowy z wykonaniem pod klucz
Póki co niepopularna, lecz coraz częściej widoczna na rynku usługa. Zawiera ona w sobie wszystko to co projekt kompleksowy, plus oddajmy naszą przestrzeń w ręce projektanta, po to by otrzymać gotową, wyposażoną przestrzeń. Jest to usługa dla najbardziej zabieganych, którzy nie mają czasu i ochoty na pilnowanie ekip budowlanych i samodzielny montaż wyposażenia. Dużą zaletą takiej usługi jest to, że zawiera dokładny kosztorys uwzględniający całe wyposażenie, materiały wykończeniowe i cenę robocizny, dzięki czemu możemy dowiedzieć się ile dokładnie będzie nas kosztowało dane przedsięwzięcie.
Jeśli chcesz zapoznać się z naszą ofertą projektową kliknij
Cena projektu wnętrz, a Lokalizacja
Warto wspomnieć, że ceny projektantów wnętrz zależą od lokalizacji. W Polsce na szczycie cen znajduje się Warszawa. Tam zapłacimy zdecydowanie najwięcej za projekt. W pozostałych dużych miastach takich jak Poznań, Kraków, Wrocław, czy Trójmiasto ceny są podobne, lecz nieco niższe niż w Warszawie. W miastach mniejszych możemy liczyć na tańszą usługę. Wynika to w większości przypadków z niedużego zapotrzebowania na tę usługę w mniejszych aglomeracjach oraz z większych kosztów prowadzenie takiej działalności w dużych miastach.
Czy projektant wnętrz jest drogi?
Odpowiedź jest prosta – to zależy. Ceny projektów wnętrz potrafią być wysokie, lecz koszty te łatwo się zwracają. Są tego dwa główne powody:
Pierwszy powód. Projektant dzięki swoim kontaktom i doświadczeniu w branży często potrafi zapewnić swoim klientom wyposażenie domu po niższych cenach niż regularne. Jest tak, gdyż zakupy wykonywane za pośrednictwem architekta często są rabatowane.
Drugi powód. Dzięki dobremu projektowi wnętrz jesteście w stanie uniknąć potencjalnych błędów, których możecie uniknąć z pomocą doświadczonego projektanta. Jest to kolejna oszczędność.
Można domniemać, że w niektórych przypadkach zainwestowanie w projekt wnętrz to nie wydatek, a wyłącznie wartość dodana. Co najważniejsze zyskujemy dobrze zaprojektowaną, funkcjonalną przestrzeń, która będzie nam służyć wiele lat.
Architekt wnętrz Poznań
Mamy nadzieję, że ten tekst pomógł Ci zrozumieć skąd wynika cena projektu wnętrz i skąd taki rozrzut cen na rynku.
Jeśli zastanawiasz się czy jest Ci potrzeby projektant wnętrz, zapraszamy do naszego artykułu na ten temat, w którym opisujemy ten temat. Aby przejść do tego tekstu kliknij TUTAJ.
Zapraszamy do współpracy z naszą pracownią. Z chęcią zaprojektujemy dla Ciebie Twoją wymarzoną przestrzeń. Pracujemy głównie na terenie Poznania, lecz podejmujemy się zleceń z każdego miejsca w Polsce.
Zachęcamy także do zapoznania się z ciekawymi przemyśleniami innego projektanta wnętrz klikając TUTAJ.